Previous Thread
Next Thread
Print Thread
Joined: Mar 2004
Posts: 703
C
Brace
OP Offline
Brace
C
Joined: Mar 2004
Posts: 703
Airport HS will host the 10th annual Challenge Cup to be held February 17th-18th, 2024. This preseason tournament is for Girls Junior Varsity soccer teams. We plan to field a 16-24-team tourney. This past year we had 24 teams attend. We will have 2-3 levels as well depending on the amount and level of teams.

If interested in participating, please contact
Coach Keith Morris at keithm@lex2.org

Tournament Information
* February 17th-18th
* Team Entry Fee = $300
* Make checks payable to “Airport HS” and mail to:
Airport High School
ATTN - COACH KEITH MORRIS
1315 Boston Avenue
West Columbia, SC 29169;

* Canteens will be open.
* Fields to be used:
o Airport HS – Stadium (turf) & The Eagle’s Nest (natural)

* Teams are guaranteed three matches, weather permitting (no refunds if tourney is canceled due to weather)
* 30-minute halves; 5-minute halftime. Matches will proceed directly to penalty kicks in the event of a tie, but the match will be recorded as a tie with PKs only determining the advancing ‘winner.’;
* The team listed first will be designated the ‘home’ side and have to wear the dark jersey and socks.
* The Championship match will be played according to SCHSL rules – two five minute overtimes, followed by penalty kicks if necessary.

Joined: Mar 2004
Posts: 703
C
Brace
OP Offline
Brace
C
Joined: Mar 2004
Posts: 703
The following teams have committed:
Airport, AC Flora B team, AC Flora JV, Nation Ford, Ashley Ridge, Spring Valley, Dutch Fork, Eastside, Fort Mill, Greenbriar, Fort Mill, Dreher, Midland Valley, Clover and Catawba Ridge.

If you are interested in attending--email me at keithm@lex2.org

Joined: Mar 2004
Posts: 703
C
Brace
OP Offline
Brace
C
Joined: Mar 2004
Posts: 703
The following 16 teams have committed:
Airport, Nation Ford, AC Flora B team, AC Flora JV, Ashley Ridge, Spring Valley, Dutch Fork, Eastside, Fort Mill, Greenbriar, Dreher, Midland Valley, Clover, Catawba Ridge, Indian Land and Chapin.

If you are interested in attending--email me at keithm@lex2.org

Joined: Mar 2004
Posts: 703
C
Brace
OP Offline
Brace
C
Joined: Mar 2004
Posts: 703
The following 19 teams have committed:
Airport, Nation Ford, AC Flora B team, AC Flora JV, Ashley Ridge, Spring Valley, Dutch Fork, Eastside, Fort Mill, Greenbriar, Dreher, Midland Valley, Clover, Catawba Ridge, Indian Land, Chapin, Hammond, PAC and North Augusta.

If you are interested in attending--email me at keithm@lex2.org

Joined: Mar 2004
Posts: 703
C
Brace
OP Offline
Brace
C
Joined: Mar 2004
Posts: 703
We are looking for one more team to attend this year's JV girls challenge cup--we can accept any level of play--upper, middle or lower division. Shoot me an email at keithm@lex2.org if interested.

The following 23 teams have committed:
Airport
Nation Ford
AC Flora B team
AC Flora JV
Ashley Ridge
Spring Valley
Dutch Fork
Eastside
Fort Mill
Greenbriar
Dreher
Midland Valley
Clover
Catawba Ridge
Indian Land
Chapin
Hammond
PAC
North Augusta
Byrnes
West Florence
Fox Creek
James Island

Joined: Mar 2004
Posts: 703
C
Brace
OP Offline
Brace
C
Joined: Mar 2004
Posts: 703
Friday February 16th Results
Greenbrier 1 Chapin 0
AC Flora B 3 Hammond 1
PAC 4 Airport 0
Catawba Ridge 2 Dreher 1
Byrnes 1 Dutch Fork 0
Nation Ford 4 N. Augusta 1

Saturday Feb 17th Results
Fox Creek 2 Brookland-Cayce 1
Midland Valley 2 Woodland 1
James Island 2 Chapin 1
Greenbrier 2 Fort Mill 1
AC Flora 0 Ashley Ridge 0
Bishop England 6 White Knoll 0
Catawba Ridge 1 Clover 0
Airport 5 Woodland 0
Fox Creek 0 AC Flora B 0
PAC 7 Midland Valley 0
Bishop England 8 W. Florence 0
Ashley Ridge 3 Indian Land 0
Hammond 5 Brookland-Cayce 0
Greenbrier 2 James Island 0
Clover 1 Eastside 1
Chapin 2 Fort Mill 2

Joined: Mar 2004
Posts: 703
C
Brace
OP Offline
Brace
C
Joined: Mar 2004
Posts: 703
Friday February 16th Results
Greenbrier 1 Chapin 0
AC Flora B 3 Hammond 1
PAC 4 Airport 0
Catawba Ridge 2 Dreher 1
Byrnes 1 Dutch Fork 0
Nation Ford 4 N. Augusta 1

Saturday Feb 17th Results

Fox Creek 2 Brookland-Cayce 1
Midland Valley 2 Woodland 1
James Island 2 Chapin 1
Greenbrier 2 Fort Mill 1
AC Flora 0 Ashley Ridge 0
Bishop England 6 White Knoll 0
Catawba Ridge 1 Clover 0
Airport 5 Woodland 0
Fox Creek 0 AC Flora B 0
PAC 7 Midland Valley 0
Bishop England 8 W. Florence 0
Ashley Ridge 3 Indian Land 0
Hammond 5 Brookland-Cayce 0
Greenbrier 2 James Island 0
Clover 1 Eastside 1
Chapin 2 Fort Mill 2
Nation Ford 1 Gilbert 0
Spring Valley 2 Byrnes 1
AC Flora 1 Indian Land 0
West Florence 2 White Knoll 1
Dreher 1 Eastside 1
N. Augusta 6 Gilbert 3
Spring Valley 3 Dutch Fork 0

Joined: Mar 2004
Posts: 703
C
Brace
OP Offline
Brace
C
Joined: Mar 2004
Posts: 703
Sunday Feb 18th Schedule
Midland Valley vs Airport 9am F1
AC Flora B vs Brookland-Cayce 9am F2
PAC vs Woodland 10am F1
Hammond vs Fox Creek 10 am F2
Silver division semi Nation Ford vs Bishop England 11am F1
Silver division semi Spring Valley vs Ashley Ridge 11am F2
Fort Mill vs James Island 12:15 F1
Dreher vs Clover 12:15 F2
Eastside vs Catawba Ridge 1:15 F1
Dutch Fork vs Indian Land 1:15 F2
White division Championship PAC vs TBA 2:15 F1
Gilbert vs White Knoll 2:15 F2
Silver division Championship 3:30pm F1
Byrnes vs West Florence 3:30pm F2
Blue Division Championship 4:45pm F1
AC Flora vs N. Augusta 4:45 pm F2

Joined: Mar 2004
Posts: 703
C
Brace
OP Offline
Brace
C
Joined: Mar 2004
Posts: 703
Sunday Feb 18th Results
Midland Valley 0 Airport 0
AC Flora B 7 Brookland-Cayce 0
PAC 7 Woodland 1
Hammond 3 Fox Creek 1
Silver division semi Nation Ford 0 Bishop England 3
Silver division semi Spring Valley 1 Ashley Ridge 1 SV advances in pk's
Fort Mill 1 James Island 0
Dreher 2 Clover 2
Eastside 0 Catawba Ridge 0
Dutch Fork 1 Indian Land 2
White division Championship PAC 1 AC Flora B 1 (PAC wins in pk's)
Gilbert 8 White Knoll 0
Silver division Championship 3:30pm F1
Byrnes vs West Florence 3:30pm F2
Blue Division Championship 4:45pm F1
AC Flora vs N. Augusta 4:45 pm F2

Joined: Mar 2004
Posts: 703
C
Brace
OP Offline
Brace
C
Joined: Mar 2004
Posts: 703
Sunday Feb 18th Results
Midland Valley 0 Airport 0
AC Flora B 7 Brookland-Cayce 0
PAC 7 Woodland 1
Hammond 3 Fox Creek 1
Silver division semi Nation Ford 0 Bishop England 3
Silver division semi Spring Valley 1 Ashley Ridge 1 SV advances in pk's
Fort Mill 1 James Island 0
Dreher 2 Clover 2
Eastside 0 Catawba Ridge 0
Dutch Fork 1 Indian Land 2
Gilbert 8 White Knoll 0
Byrnes 3 West Florence 4
AC Flora 1 N. Augusta 0

White division Championship PAC 1 AC Flora B 1 (PAC wins in pk's)
Silver division Championship Bishop England 2 Spring Valley 0
Blue Division Championship Fort Mill 1 Catawba Ridge 0

Congratulations to our winners and good luck to all 28 teams this year!


Link Copied to Clipboard
Powered by UBB.threads™ PHP Forum Software 7.7.5
(Release build 20201027)
Responsive Width:

PHP: 5.4.45 Page Time: 0.085s Queries: 34 (0.016s) Memory: 3.1649 MB (Peak: 3.5885 MB) Data Comp: Off Server Time: 2024-07-22 04:36:22 UTC
Valid HTML 5 and Valid CSS